
R. ‘Bernie’ – Villy Nielsen hybrid – vaseformet moderat vækst.
Historien om en passioneret gartner.
Da jeg for 17 år siden havde udgivet min første rhododendronbog, “Rhododendron – og hvad dermed følger”, stiftede jeg bekendtskab med en masse dedikerede og spændende mennesker. Navnet Villy Nielsen spøgte flere gange. Imidlertid fulgte der ikke en adresse eller et telefonnummer med. Villy Nielsen har det bedst med ikke at være offentlig. Der gik faktisk et par år, inden jeg fik muligheden for træffe Villy Nielsen, omgivet af sine mange, mange hundrede planter. Det var nærmest en åbenbaring – massevis af blomster i farver og størrelser, jeg aldrig havde drømt om. Oplevelsen blev ikke ringere af at møde et menneske, som i en menneskealder havde sat sig for, at skabe “nye” blomster på basis af rhododendronfrø fra især U.S.A., som han såede og senere krydsede indbyrdes. Indviede vil vide, at det er et vanskeligt, stort og tålmodighedskrævende arbejde. Jeg har været så heldig at besøge Villy Nielsen mange gange, og endelig indvilgede han i at vise sine særligt unikke krydsninger frem for producenten Thomas Berthelsen, Basta Planter. Det har resulteret i et samarbejde, som allerede i de seneste år, har bragt helt nye og spændende sorter på markedet.

R. ‘Yes We Can’ – Villy Nielsen hybrid – Tæt forgrenet og kompakt vækst.
Villy Nielsen er stadig i gang, og han har ikke kun en finger med i spillet omkring de smukke blomster, han har fremelsket. Han har også indflydelse på navnene. Flere er navngivet som f.eks. ‘Villys Fascination’ eller ‘Villys Star’, men også brandaktuelle navne kan findes blandt hans nyeste amerikanske frøformeringer f.eks. ‘Donald’, ‘Hillary’ og ‘Yes We Can’.

R. ‘Julius’ – Villy Nielsen hybrid – opret vækst
Til foråret 2017 er der fra engrosplanteskolen Basta Planter 10 navnesorter på udbudslisten. Det siger sig selv, at produktionen ikke er stor, da hele den almindelige produktion jo også skal tilgodeses. For de hurtige, er der dog enestående muligheder for at få nye indslag i havens surbundsbed (Spørg hos din planteskole).

R. ‘Villys Sorbet’ – Villy Nielsen hybrid – opret vækst og sen.
Vi lever i “ensretningens tidsalder”, hvor alt standardiseres og tit udelukker pladsen for “det lidt anderledes”. Heldigvis er der mennesker som gartner Villy Nielsen og producent Thomas Berthelsen, som med deres passion er med til at hæve diversiteten.
PS. Her i haven har vi med succes flere “Villy Nielsen hybrider”. En “samler” har også fra første færd anskaffet sig planter. Han har plantet dem på en meget stor solåben bakket grund midt på Sjælland, hvor de udvikler sig flot.